LECZENIA ZEZA I NIEDOWIDZENIA
Zez to nierównoległe ustawienie oczu. W rozwoju tej wady dochodzi do zaburzenia w mechanizmie widzenia obuocznego. Następstwem jest utrudniona orientacja w przestrzeni, a później rozwój niedowidzenia.
Wada ta może być wrodzona, lub też pojawić się w późniejszym wieku. Wymaga leczenia. Im wcześniej po jego wykryciu rozpocznie się leczenie, które pozwoli na równoległe widzenie, tym łatwiej tą wadę skorygować. Zez u dzieci można skorygować natomiast w późniejszym wieku jest to znacznie utrudnione, a często już niemożliwe.
Diagnostyka: Podczas wizyty lekarz ocenia wielkość gałek ocznych i ich ustawienie w oczodołach, ocenia z jakiego rodzaju zezem ma do czynienia, ocenia ruchomość oczu i konwergencję. Lekarz określa przyczyny pojawienia się zeza i dotychczasowy przebieg schorzenia. Jednym z podstawowych badań jest test Hirschberga dla ustalenia w przybliżeniu wielkości kąta zeza. Dzięki urządzeniu zwanym synoptoforem możliwe jest precyzyjne określenie kąta zeza, percepcji, fuzji i stereoskopii. Ponieważ jest kilka rodzajów zeza, lekarz precyzyjnie ustala jego rodzaj i możliwe do zastosowania metody terapeutyczne.
Jeśli przyczyną zeza jest wada wzroku jest ona oceniana i zalecone zostaną odpowiednie okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Wszystkie badania dzieci prowadzone są wspólnie przez okulistę dziecięcego i ortoptystkę.
» Diagnozowanie i leczenie zeza u niemowląt, dzieci i dorosłych
- ocena ostrości wzroku, pomiar kąta zeza za pomocą synoptoforu, badanie zaburzeń akomodacji i konwergencji
- kwalifikacja dzieci i dorosłych do operacji zeza ( ścisła współpraca z lekarzem okulistą)
» Określenie stopnia widzenia obuocznego
- Synoptoforu (Clement Clark HaagStreit) (jednoczesna percepcja, fuzja, widzenie stereoskopowe)
- Testów (Titmus Fly, Circles, Animals)
» Prowadzenie ćwiczeń ortoptycznych
Ćwiczenia ortoptyczne mają na celu redukcję odchylenia i uzyskanie możliwości kontrolowania ustawień oczu, usprawnienie percepcji wzrokowej, wyćwiczenie zakresów fuzji oraz stereopsji. Prowaczone są one w leczeniu zeza rozbieżnego, zeza o zmiennym kącie oraz są niezastąpioną rehabilitacją wzrokową przed jak i po zabiegach operacyjnych.
» Synoptofor
Jest to aparat służący do badania kąta zeza, jednoczesnej percepcji, fuzji i stereoskopii, oraz do ćwiczeń obuocznego widzenia
» Stereoskop/Cheiroskop
Proste urządzenie służące głównie do ćwiczenia konwergencji fuzyjnej w zezach i heteroforiach. Może służyć jako prosty cheiroskop - ułatwia odtłumianie, budując u pacjenta umiejętność i świadomość jednoczesnego widzenia obuocznego.
» Tranaglify
są to wykonane techniką anaglificzną karty do treningu rezerw konwergencji fuzyjnej.
» Linijka Aperturowa
Instrument terapii wzrokowej. Pozwala ćwiczyć rezerwy konwergencji fuzyjnej a także wiele innych problemów akomodacyjno-konwergencyjnych, związanych ze stereopsją, tłumieniem.
» Sznur Brocka
Najpopularniejsze narzędzie do treningu wzrokowego w przypadku tłumienia związanego z problemami obuocznymi. Bardzo skutecznie wprowadza akceptację dwojenia fizjologicznego, co jest pierwszym krokiem w kierunku terapii niedowidzenia związanego z anizometropią bądź problemami wergencyjnymi. Sznur Brocka skuteczny jest również w treningu rezerw konwergencji fuzyjnej.
» ORTO – BALL
Przyrząd służący do oceny diplopii fizjologicznej oraz do ćwiczeń stabilizujących i utrwalających widzenie obuoczne. Z powodzeniem może być wykorzystany także do ćwiczeń konwergencji.
» Akomodometr
jest narzędziem do diagnostyki i treningu widzenia obuocznego - przede wszystkim konwergencji i akomodacji, możne też być używana jednoocznie.
» Maska antysupresyjna
bardzo prosty i efektywny trening tłumienia.
» Diagnostyka i leczenie zaburzeń akomodacji:
Akomodacja jest to proces zmiany refrakcji oka w celu otrzymania wyraźnego obrazu. Proces ten jest możliwy dzięki zmianom kształtu soczewki w oku. Zakres akomodacji zależy od wieku: stopniowo zwiększa się w miarę wzrostu dziecka do ok. 8 roku życia, potem nieznacznie zmniejsza się powyżej 20 roku życia aż w końcu zanika w wieku około 60-65 lat.
W naszym gabinecie do leczenia zaburzeń akomodacji stosujemy dodatkowo między innymi:
» Tablica Harta
do treningu problemów akomodacyjnych
» Flippery
Popularne narzędzie do diagnostyki i terapii widzenia, przede wszystkim akomodacji. Zawiera 2 pary soczewek o symetrycznych mocach (+) i (-)
» Diploskop
do rozdzielania akomodacji od konwergencji stosuje się u pacjentów z zezem zbieżnym przy nadwzroczności, którzy zezują w czasie akomodacji oraz do nauki stabilizacji obuocznego widzenia
» Karta z kropkami
poprawa konwergencji akomodacyjnej i dodatniej konwergencji fuzyjnej
» Prowadzenie ćwiczeń pleoptycznych
Wbijanie szpileczek po śladzie to ćwiczenie ‘celownicze’ pobudzające widzenie plamkowe i poprawiające koordynację oko-ręka.
» Szpileczki
pomaga przywrócić prawidłowy kierunek widzenia
» Stymulator widzenia Campbella
Podczas ćwiczenia powstaje silna stymulacja pobudzająca widzenie plamkowe, oraz powstaje
prawidłowa koordynacja oko ręka.
» Koordynator plamkowy
Pomaga przywrócić prawidłowy kierunek widzenia
» Eutyskop
Podstawa aktywnego leczenia niedowidzenia za pomocą wyoływanych powidokó na siatkówce.
» Wizuskop
Badanie fiksacji siatkówkowej
» Lokalizator dzwiękowy
Ma na celu poprawę ostrości wzroku, utrwalenie fiksacji centralnej i ćwiczenia prawidłowej lokalizacji oko-ręka.
» DIAGNOSTYKA WAD WZROKU I CHORÓB OCZU (WE WSPÓŁPRACY Z OKULISTAMI)
Badanie oczu poza oceną ostrości wzroku do dali i do bliży obejmuje diagnozę różnych aspektów widzenia. Cechy narządu wzroku nie są uwzględniane w typowym badaniu okulistycznym. Są to m.in. ruchy gałek ocznych, zez ukryty, konwergencje, widzenie obuoczne (trójwymiarowe) oraz rozpoznawanie barw.
Badanie ortoptyczne przeprowadza się przy użyciu specjalistycznej aparatury i testów okulistycznych.
Należy mocno podkreślić, że zarówno wady wzroku, jak i dysfunkcje cech narządu wzroku powodują opóźnienia w rozwoju psychoruchowym dziecka i utrudniają start w szkole. Nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku powodują zaburzenia w koncentracji uwagi, nadpobudliwość ruchową, a przede wszystkim trudności w opanowaniu podstaw nauki czytania i pisania.
U dzieci często stanowią podstawową przyczynę problemów w precyzyjnych ruchach rąk, zaburzeń koordynacji wzrokowo-ruchowej czy też zwiększonej męczliwości. Nieskorygowana wada wzroku wywoływać może ponadto bóle głowy podczas odrabiania lekcji czy innych prac wykonywanych przy biurku.
Wcześnie wykryte wady wzroku i dysfunkcje cech narządu wzroku pozwalają na przywrócenie lub wyrównanie pełnej ostrości wzroku. Przy obniżonej ostrości wzroku stosuję się korekcję za pomocą szkieł, zaś w przypadku dysfunkcji wzrokowych rehabilitację ortoptyczną.
Ze względu na profilaktykę, tj. wczesne wykrywanie wad i zaburzeń w obrębie narządu wzroku przesiewowymi badaniami ortoptycznymi powinny być objęte w szczególności dzieci:
- z zagrożonych i patologicznych ciąż
- wcześniaki
- z obniżonym napięciem mięśniowym
- ryzyka dysleksji
- rodziców z wadami wzroku i chorobami narządu wzroku
Nasz gabinet wyposażony jest w szereg sprzętów specjalnie przystosowanych do badania dzieci
» RETINOMAX 3 ręczny autorefraktometr firmy RIGHTON (NIKON) – JAPAN
Badanie wady refrakcji komputerowo
» Tonometr I-Care
Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego
» Wziernik Faisonae
Ocena dna oka u małych dzieci
» Lampa Szczelinowa
Ocena dna oka u dzieci starszych i dorosłych