Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku z 2004 roku. Studiowała w ramach programów stypendialnych w Niemczech (Lipsk) i Finlandii (Turku).
Osiągnięcia naukowe:
W latach 2006-2023 zatrudniona jako asystent, potem adiunkt w Katedrze i Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Specjalizacja w zakresie okulistyki.
Pracę doktorską pt. ‘Funkcja diagnostyczna optycznej koherentnej tomografii (OCT) w obrazowaniu witreolizy’ obroniła w 2011 roku z wyróżnieniem.
Tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskała w 2019 roku za osiągnięcie naukowe ‘Współczesne metody diagnostyki i leczenia retinopatii cukrzycowej’
Miejsca pracy:
Profesorskie Centrum Okulistyki od 2012-nadal
Nadmorskie Centrum Medyczne od 2022-nadal
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku 2006-2023
Doświadczenie zawodowe i naukowe:
Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Okulistyki (Oddziału Pomorskiego) od 03.2022
Ponad 10 letnie doświadczenie w chirurgii szklistkowo-siatkówkowej. Ponadto chirurgii: zaćmy, jaskry, chirurgii plastycznej oka, w tym rekonstrukcyjnej
Zajmuje się: diagnostyką, laseroterapią i leczeniem chorób oczu wykorzystującym najnowocześniejsze innowacyjne trendy
Liczne staże zagraniczne, w tym roczny kurs chirurgii refrakcyjnej prowadzony we współpracy z Instytutem Vissum w Alicante
Uzyskanie tytułu: chirurga refrakcjonisty
Przez 15 lat nauczyciel akademicki lekarzy specjalizujących się w okulistyce, jak i studentów polskich i zagranicznych, opiekun 3 specjalizacji, promotor na stopień doktora, promotor pomocniczy 5 przewodów doktorskich, udział w komisjach egzaminacyjnych do doktoratów. Autorka pytań na egzamin specjalizacyjny z okulistyki (Centrum Egzaminów Medycznych)
Autorka lub współautorka ponad 60 publikacji naukowych, współautorka rozdziału w anglojęzycznej książce ‘Retinopatia cukrzycowa’, współautorka poradnika dla pacjentów ‘Jak żyć z przeszczepioną nerką’ oraz tłumacz rozdziałów w książce-nad zastosowaniem laseroterapii w retinopatii cukrzycowej.
Autorka lub współautorka ponad 50 wystąpień na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Recenzent w czasopismach naukowych.
Organizator licznych kursów i szkoleń w kształceniu podyplomowym, w tym pokazu ‘chirurgii na żywo’ na Międzynarodowej Konferencji Naukowej ‘Terapie Łączone’
Udział w spotkaniach edukacyjnych na temat schorzeń oczu dla mieszkańców Trójmiasta, m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku
Działalność charytatywna (konsultacje okulistyczne) w Domach Pomocy Społecznej i szkołach podstawowych na terenie Trójmiasta
Udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ‘czas na wzrok’ na temat prezbiopii (Telewizja Gdańsk)
Przynależność do towarzystw naukowych: PTO, Euretina, Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych
Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej. I miejsce (Główna Nagroda) za najlepszą pracę opublikowaną w roku 2012 w czasopiśmie Endokrynologia Pediatryczna.
Nagroda Naukowa Zespołowa I-go Stopnia Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za badania nad TNF alpha jako niezależnym wskaźnikiem rozwoju retinopatii i nefropatii cukrzycowej u dzieci i młodzieży chorujących na cukrzyce typu 1. (16.12.2014 r)
Wyróżnienie i nagroda za pracę pt: ”Nowatorski sposób podawania leków w okulistyce-nadnaczyniówkowo” D.Raczyńska, K.Raczyńska. II Międzynarodowa Konferencja „Od nauki do praktyki” Katamarany. (25-26.05.2018) Mikołajki
Główne zainteresowania zawodowe dotyczą chirurgii odcinka przedniego i tylnego oka. Ponadto interesuje mnie praktyczne zastosowanie badań do tworzenia leków oraz urządzeń (diagnostycznych i chirurgicznych) mogących znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób oczu.