Rejestracja tel. 58 322 50 08
od poniedziałku do piątku 10:00-18:00
Rejestracja on-line

CHIRURGIA OKA

Od lat zajmujemy się leczeniem operacyjnym zarówno odcinka przedniego jak i tylnego oka. Wykonujemy operacje zaćmy, jaskry i witrektomie. Profesor Krystyna Raczyńska już w latach 70 leczyła odwarstwienia siatkówki w pełnym zakresie stosowanych wówczas metod operacyjnych (chirurgia wgłobieniowa, plomby, balony, opasania, lasero i krio-terapia). Należy ona do kilku osób, które jako pierwsze przeprowadziły zabieg witrektomii w Polsce w 1989 roku. Dowodem uznania było przyznanie jej w 2005 roku 1 miejsca w Polsce w rankingu szpitali Wprost za operacje siatkówki oka.

Ponadto od ponad 20 lat wykonujemy iniekcje doszklistkowe z leków i implantów zarówno do komory ciała szklistego, jak i do komory przedniej oka.

Odwarstwienie siatkówki:

Operacje wykonywane w tym wskazaniu możemy podzielić na dwa rodzaje: wgłobieniowe (z użyciem plomby nadtwardówkowej) oraz witrektomie (operacje endoskopowe oka). Każda z tych metod ma swoje ograniczenia.

Peelingi plamki żółtej / Zwyrodnienie ciała szklistego / Zespół trakcji szklistkowo-siatkówkowej / Wylewy krwi do gałki ocznej:

Podczas witrektomii ‘endoskopowo’ możliwe jest leczenie wielu schorzeń. Zabiegi te w większości przypadków mogą być wykonywane w trybie jednodniowym. Narzędzia mikrochirurgiczne używane podczas tego typu operacji mają bardzo małą średnicę. Chirurg witreoretinalny podczas operacji używa narzędzi, których średnica wewnętrzna (światła narzędzia) wynosi 0,65 mm – 23G, 0,5 mm – 25G, a nawet 0,4 mm – 27G. Tak małe porty pozwalają na szybsze gojenie i są minimalnie inwazyjne. Okres rekonwalescencji po witrektomii trwa około miesiąca, natomiast proces stopniowej poprawy widzenia może potrwać nawet pół roku.

Operacja zaćmy:

Zaćma (Cataracta) to zaburzenie polegające na mętnieniu soczewki, skutkiem czego jest pogorszenie widzenia dające efekt przymglenia, a nawet widzenia podwójnego. Podczas kwalifikacji do operacji pacjent ma dobieraną indywidualnie soczewkę wewnątrzgałkową, a także ocenianą ilość komórek śródbłonka rogówki. Operacja zaćmy wykonywana jest w trybie jednodniowym, w znieczuleniu kroplowym. Podczas operacji własna zmętniała soczewka zastępowana jest sztuczną. W większości przypadków jest to zabieg nie wymagający użycia szwów. Okres gojenia jest bardzo indywidualny, zajmuje średnio 1 miesiąc.

Zakres wykonywanych operacji:

  • Operacje siatkówki i ciała szklistego oka
  • Operacje zaćmy i jaskry
  • Korekcja laserowa wad wzroku
  • Iniekcje doszklistkowe oraz okołogałkowe
  • Operacje gradówek, zmian powiekowych
  • Wycięcie skrzydlika, tłuszczyka
  • Operacja podwinięcia lub odwinięcia powiek
  • Korekcja plastyczna powiek górnych
  • Leczenie wrodzonej niedrożności dróg łzowych u dzieci

Staramy się aby nasze wieloletnie doświadczenie kliniczne było gwarantem usług na najwyższym poziomie.

Gabinet Profesor
Krystyny Raczyńskiej

ul. Leona Wyczółkowskiego 63,
Gdańsk
Poradnia Dziecięca
Leczenie Zeza i Niedowidzenia

ul. Chałubińskiego 28,
Gdańsk-Chełm
Optimum Profesorskie
Centrum Okulistyki

ul. Cienista 30,
Gdańsk-Chełm
REJESTRACJA
TEL: 58 322 50 08
od poniedziałku
do piątku 10:00-18:00