Rejestracja tel. 58 322 50 08
od poniedziałku do piątku 10:00-18:00
Rejestracja on-line

LECZENIA ZEZA I NIEDOWIDZENIA

Zez to nierównoległe ustawienie oczu. W rozwoju tej wady dochodzi do zaburzenia w mechanizmie widzenia obuocznego. Następstwem jest utrudniona orientacja w przestrzeni, a później rozwój niedowidzenia.

Wada ta może być wrodzona, lub też pojawić się w późniejszym wieku. Wymaga leczenia. Im wcześniej po jego wykryciu rozpocznie się leczenie, które pozwoli na równoległe widzenie, tym łatwiej tą wadę skorygować. Zez u dzieci można skorygować natomiast w późniejszym wieku jest to znacznie utrudnione, a często już niemożliwe.

Diagnostyka: Podczas wizyty lekarz ocenia wielkość gałek ocznych i ich ustawienie w oczodołach, ocenia z jakiego rodzaju zezem ma do czynienia, ocenia ruchomość oczu i konwergencję. Lekarz określa przyczyny pojawienia się zeza i dotychczasowy przebieg schorzenia. Jednym z podstawowych badań jest test Hirschberga dla ustalenia w przybliżeniu wielkości kąta zeza. Dzięki urządzeniu zwanym synoptoforem możliwe jest precyzyjne określenie kąta zeza, percepcji, fuzji i stereoskopii. Ponieważ jest kilka rodzajów zeza, lekarz precyzyjnie ustala jego rodzaj i możliwe do zastosowania metody terapeutyczne.

Jeśli przyczyną zeza jest wada wzroku jest ona oceniana i zalecone zostaną odpowiednie okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Wszystkie badania dzieci prowadzone są wspólnie przez okulistę dziecięcego i ortoptystkę.
» Diagnozowanie i leczenie zeza u niemowląt, dzieci i dorosłych» Określenie stopnia widzenia obuocznego» Prowadzenie ćwiczeń ortoptycznych» Diagnostyka i leczenie zaburzeń akomodacji:» Prowadzenie ćwiczeń pleoptycznych» DIAGNOSTYKA WAD WZROKU I CHORÓB OCZU (WE WSPÓŁPRACY Z OKULISTAMI)Gabinet Profesor
Krystyny Raczyńskiej

ul. Leona Wyczółkowskiego 63,
Gdańsk
Poradnia Dziecięca
Leczenie Zeza i Niedowidzenia

ul. Chałubińskiego 28,
Gdańsk-Chełm
Optimum Profesorskie
Centrum Okulistyki

ul. Cienista 30,
Gdańsk-Chełm
REJESTRACJA
TEL: 58 322 50 08
od poniedziałku
do piątku 10:00-18:00